• Zmena termínu podujatia k MDD

Vážení rodičia, milé deti.

Podujatie k MDD, ktoré sa malo konať v piatok, 31.5.2024, sa z dôvodu nepriaznivej predpovede počasia presúva na budúci týždeň. Náhradný termín konania akcie bude vo štvrtok, 6.6.2024.

Skrátené vyučovanie tento piatok sa ruší.

Skrátenie vyučovania platí na štvrtok, 6.6.2024 nasledovne:

1. stupeň - do 11:45 hod.
            2. stupeň - do 12:40 hod.
            špeciálne triedy (1. aj 2. stupeň) - do 11:45 hod. (aj s obedom)

Prevádzka ŠKD ostáva nezmenená.

• Okresné kolo malej olympiády v anglickom jazyku

Minulý týždeň v piatok sa konalo okresné kolo malej olympiády v anglickom jazyku, ktorej usporiadateľom bola ZŠ Lachova. Z našej školy sa dôležitej súťaže zúčastnili víťazi školského kola - Eliska Carvalho De Queiros zo 4.A a Simon Milko zo 4.C triedy.

Žiaci z 12 petržalských základných škôl sa spolu s pani učiteľkami angličtiny stretli v učebni anglického jazyka, aby si zmerali svoje vedomosti v cudzom jazyku.

V úvode olympiády si súťažiaci vylosovali obrázok zvieratka a naša dvojica mala názov frogs. V 1. úlohe rozprávali o obrázku smiešnej príšerky – the monster.

Porota zložená z troch pani učiteliek anglického jazyka po vypočutí všetkých dvojíc prideľovala body.

Ďalšie úlohy preverili schopnosti a zručnosti súťažiacich v písaní viet, čítaní a počúvaní textu, zo slovnej zásoby i v oblasti gramatických javov. Náš dvojčlenný team bojoval zo všetkých síl a podarilo sa mu získať nádherné 3. mieste

Eliske a Simonovi zo srdca blahoželáme a ďakujeme im za vynikajúci výkon i perfektnú reprezentáciu školy!

Mgr. Iveta Uhrinová - učiteľka ANJ a koordinátorka súťaže

• Kráľovstvo mozaiky

Minulý týždeň navštívili žiaci 2.B triedy spolu s pani učiteľkou Natáliou Javorkovou centrum voľného času na Gessayovej ulici. V priestoroch centra sa zúčastnili tvorivého výchovno-vzdelávacieho programu s názvom Mozaika.

V úvode aktivity pani pedagogičky predstavili deťom rôzne formy výtvarného umenia. Deti sa dozvedeli zaujímavé informácie o vyrábaní farieb a možnostiach tvorby mozaiky v minulosti.

Po úvodnej teoretickej časti nasledovala praktická kreatívna činnosť našich druhákov.

S nadšením sa venovali tvorbe vlastných výrobkov z rôznych materiálov. Vytvorili nádherné brošne, náušnice, odznaky i magnetky.

Manipuláciou s drobnými predmetmi zlepšovali jemnú motoriku a zručnosti. Trénovali svoju sústredenosť i trpezlivosť. Tvorivou aktivitou rozvíjali svoj estetický cit a zmysel pre umenie.

Zo skvelej akcie získali druháci veľa nových informácií a príjemných zážitkov. Už sa tešia na ďalšie spoločné stretnutie.

• Aktivity ŠKD

Každý školský klub je špecifický niečím, čo ho vystihuje. Ináč to nie je ani s našimi oddeleniami ŠKD. Deti si počas tohto roka užili mnoho zábavy a ešte ich veľa zážitkov len čaká. Pozrite sa na fotogalériu z aktivít, ktoré sme už spolu absolvovali:

Tekvice

Micro záhradka v triede

Mikuláš v knižnici

Santabus

Zdobenie medovníkov

Fašiangové tvorenie

Jar v ŠKD

Lego výstava

Vyznanie pani učiteľke

Naša výzdoba

Zápis prvákov

Sladká maškrta

Party

Marec mesiac knihy

Deň zeme

• Kytičky z lásky

Koncom apríla žiaci 4.B s pani učiteľkou Luciou Zajac Valovou realizovali zaujímavý workshop na hodine pracovného vyučovania. Z pripraveného materiálu sa učili viazať rôzne druhy kytíc.

V úvode svojej kreatívnej činnosti získali inšpiráciu z videí známych floristov. A postupne zlepšovali svoje zručnosti pri príprave čerstvých kvetov do krásne viazaných kytíc.

Uvedená tvorivá aktivita štvrtákov zaujala a bola pre nich zdrojom zábavy, ale aj získavania nových zručností. Všetky kytičky vytvorené z lásky si žiaci odniesli domov, aby s nimi potešili a obdarovali svojich blízkych.

Ďakujeme pani učiteľke Zajac Valovej za skvelý nápad tvorivej aktivity!

• Novodobo so Shakespearom

V apríli sa skupina šikovných žiačok piateho až deviateho ročníka našej školy zúčastnila pod vedením pani učiteľky Yaremenko a pani učiteľky Farkašovej spevácko-recitačnej súťaže v anglickom jazyku Novodobo so Shakespearom.

Súťaž sa konala na základnej škole Tupolevova, ktorá bola jej usporiadateľom. Priebeh súťaže bol realizovaný v kategóriách spev anglických piesní, prednes poézie a prózy v anglickom jazyku.

Všetky zúčastnené žiačky preukázali veľmi dobré výkony a porota mala ťažkú úlohu rozhodnúť o víťazkách súťaže. V jednotlivých umiestneniach boli len minimálne rozdiely v počte bodov, ale vyhrať mohli len najlepšie súťažiace. A aké boli výsledky našich žiačok v jednotlivých kategóriách?

V silnej konkurencii petržalských škôl obsadili naše dievčatá dve prvé, dve štvrté a dve piate miesta.

Na prvom mieste v recitácii poézie v kategórii 7. - 9. ročníkov sa umiestnila Kristína Topoľská z 9.A triedy.

Prvé miesto v prednese prózy v kategórii 5. – 6. ročníkov si vybojovala Michaela Drábiková z triedy 6.A.

Všetkým žiačkam ďakujeme za vynikajúce výkony a víťazkám srdečne gratulujeme .

Text: Mgr. Zuzana Farkašová
            Fotky: Mgr. Viktoria Yaremenko